Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

A A A

Wielu Polaków po II Wojnie Światowej, los zesłał na Kresy, poza obecne granice Polski. Część z nich żyje tam do dziś, często w bardzo trudnych warunkach. Na szczęście są ludzie, którzy wciąż o nich pamiętają. Tak jak działające od blisko 15 lat stalowowolskie Stowarzyszenie Łączności i Pomocy Rodakom we Lwowie i na Kresach.

Stalowowolscy „Kresowiacy” prowadzą regularną pomoc charytatywną przeznaczoną dla naszych Rodaków żyjących na byłych Kresach Rzeczypospolitej. Stowarzyszenie skupia ludzi, którzy bezinteresownie pragną przyjść im z pomocą, zwłaszcza tym, którzy mieszkając wśród obcych sobie narodowościowo i nie zawsze życzliwie nastawionych do siebie ludzi, żyją w bardzo skromnych warunkach, nierzadko w wielkiej biedzie. Ale nie tylko z tego powodu zasługują Oni na naszą pomoc i wsparcie.

Na tle kościoła w Samborze W środku p. maria Mirecka - Loryś, honorowy członek Stowarzyszenia.

Oni wciąż pamiętają

Mimo powszechnie panującej biedy, kłopotów dnia codziennego z jakimi muszą się zmagać, zawsze pamiętają o swej Ojczyźnie, zachowują  katolicką wiarę, kultywują polską tradycję, kulturę, język. Każda wizyta gości z Polski jest dla nich wielkim wydarzeniem i sprawia im ogromną radość.  Radość z darów, ale także z możliwości spotkania się i porozmawiania w ojczystym języku.

Dzięki ofiarności i poświęceniu wielu polskich kapłanów pracujących na Kresach, odradza się tam powoli życie duchowe, powstają w wielu miejscowościach zalążki  parafii wokół których skupiają się mieszkający tam Polacy. Jeśli jakimś cudem przetrwał komunistyczne czasy kościół czy kaplica, przeważnie jest to ruina, która aby mogła  znowu pełnić swą funkcję sakralną,  wymaga  gruntownego remontu,  którego własnymi siłami miejscowi parafianie bez materialnego i finansowego wsparcia z zewnątrz nie są w stanie przeprowadzić. Dlatego Stowarzyszenie oprócz zbiórki darów dla Rodaków w postaci art. spożywczych, chemicznych, przemysłowych i innych, wspiera także finansowo tych kapłanów, którzy na swym terenie podjęli się  trudu odbudowy zrujnowanych świątyń. 

Wieniec od naszego Stowarzyszenia

Nowa siedziba stalowowolskich „Kresowiaków”

Dzięki wsparciu Miasta, od początku bieżącego roku, Stowarzyszenie posiada własną siedzibę, która mieści się  w budynku dawnego KUL  przy ul. ks. Jerzego Popiełuszki 4/20 (II piętro). Dla wszystkich zainteresowanych działalnością Stowarzyszenia i tych, którzy chcieliby przekazać jakieś dary, w każdy wtorek w godz. od 10.00 - 12.00, oraz od 16.00 – 18.00 pełnione są dyżury. Ponadto, w ostatni czwartek każdego miesiąca o godz. 17.00 jest zebranie ogólne otwarte, w którym uczestniczyć  może  każdy, komu nie jest obojętny los naszych Rodaków na Kresach.  

Dzięki posiadaniu własnej siedziby, istnieje  teraz możliwość gromadzenia i przechowywania darów w ciągu całego roku, a co za tym idzie możliwe jest zorganizowanie  jednego lub dwóch dodatkowych  wyjazdów charytatywnych z darami dla potrzebujących Rodaków.

Cerkiew w Mościskach

Owocny, 2017 rok

W tym roku Stowarzyszenie zorganizowało dwa wyjazdy charytatywne z darami. Jeden do Sambora i Truskawca, drugi do Zadwórza (na uroczystości patriotyczne) i do Przemyślan z darami. Kolejny, coroczny wyjazd  pod hasłem „Mikołaj” ,planowany jest w grudniu tego roku ze świątecznymi paczkami dla dzieci i dorosłych przeznaczonych dla parafii we Lwowie, Samborze i Przemyślanach. Planujemy dostarczyć ok. 500 paczek. (Liczba ta może ulec zwiększeniu lub zmniejszeniu w zależności od pozyskanych na ten cel środków.)

Galeria: